poniedziałek, 4 stycznia 2016

Usuwanie płytki i kamienia nazębnego




 Płytka nazębna to bezbarwna warstwa bakterii i węglowodanów, która regularnie tworzy się na powierzchni zębów. Stanowi główną przyczynę powstawania ubytków próchnicowych i chorób dziąseł. W momencie, gdy nie jest codzienne usuwana, ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny, który może usunąć wyłącznie lekarz stomatolog.



Płytka nazębna
W jamie ustnej człowieka cały czas gromadzą się bakterię, rozwijające się, dzięki cząsteczkom zawartym w pożywieniu oraz ślinie, co powoduje powstawanie płytki nazębnej. Na przestrzeni czasu, nieusuwana płytka nazębna prowadzi do powstawania ubytków w tkance zęba i uszkodzeń szkliwa. Ponadto podrażnia ona również dziąsła wokół zębów, przez co może powodować stan zapalny dziąseł, obrzęk i krwawienie dziąseł, choroby przyzębia czy braki zębowe.
Aby zapobiec powstawaniu płytki nazębnej należy pamiętać, by w sposób właściwy dbać o higienę jamy ustnej. Należy przede wszystkim dokładnie szczotkować zęby co najmniej 2 razy dziennie w celu ich oczyszczenia z płytki nazębnej oraz systematycznie stosować nić dentystyczną, aby usunąć płytkę nazębną znajdującą się pomiędzy zębami i poniżej linii dziąseł. Ponadto warto także ograniczyć spożywanie pokarmów bogatych w cukier lub skrobię oraz pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. 

Kamień nazębny
Kamień nazębny to natomiast zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. Powstaje najczęściej na oraz pod brzegiem dziąsła, tworząc dodatkowe miejsce do rozwoju bakterii, co może skutkować poważniejszymi problemami, takimi jak ubytki w tkance zębów i choroby dziąseł. O ile płytka nazębna to bezbarwna warstwa bakterii, to kamień jest widocznym mineralnym osadem, który objawia się żółtym lub brązowym zabarwieniem zębów lub dziąseł.
Należy podkreślić, iż wyłącznie lekarz stomatolog może usunąć kamień nazębny. Zabieg skalingu, wykonywany w gabinecie dentystyczny, umożliwia skuteczne usunięcie kamienia nazębnego zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł. Aby jednak ograniczyć ryzyko powstania kamienia nazębnego, należy pamiętać o właściwym szczotkowaniu zębów, regularnym stosowaniu nici dentystycznej i systematycznych wizytach u stomatologa.
Artykuł powstał przy współpracy z http://odent.pl

3 komentarze:

  1. Mnies stresuje nawet wizyta kontrolna :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje mi się, że nawet jeśli chodzi o tak małe zabiegi jak skaling i piaskowanie warto jest udać się do doświadczonego dentysty. Ja ostatnio byłem w klinice Medykus i jeśli chodzi o wybielanie zębów, to świetnie im to wyszło i jestem bardzo zadowolony z ich usług. Jeśli szukacie dobrego dentysty na warszawskim Mokotowie, na prawdę warto zapisać się na wizytę do Medykus

    OdpowiedzUsuń
  3. Trafiłem do www.centrum-stomatologii.pl, w końcu mam szansę spełnić swoje marzenie!

    OdpowiedzUsuń